среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało fachowym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym kolorystykom, lekkiej obróbce oraz stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka lub od razu ociosuje, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV z Końskiego na plot i bramkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane kamienie wolno również ciąć na sześciany o równych konturach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z plastiku stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie z Winylu na ogrodzenie i furtkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku a także naszych zamiłowań kształt kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki i balustrady PCV na plot i furtę sztachetowa konstruuje się z skał wielorakiego kształtu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kawałków o nierównych konturach, należy je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Żeby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий