понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem nierzadko służą i za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta z PCV z Hajnowska sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Sporo czaru maja także takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste katy parku. Ciemna zieleń liści wraz z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek lub kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer obok takiego płotu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie przeważają w skwerze, oraz nasze upodobania i czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć także ekspansywnie rozkwitają, ale potrzebują tez dużo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe z Nowej Rudy mogą być niesłychanie smukłe, aczkolwiek należny je cyklicznie przycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


W większości wypadków zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•cyklicznie podcinany ślicznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий